Съчетаването на естествените материали – дърво и камък е типично за старите български къщи. Красотата и очарованието на тази комбинация е несъмнено. В България има доста стари постройки, които пазят духа на своите майстори. За нас е удоволствие съхраняването на тяхното дело, използвайки съвременни строителни технологии да опресним красотата и внесем допълнително жилищен комфорт.
Много хора, българи и чужденци искат да запазят автентичния вид на къщите, но освен това да обитават сгради имащи съвременни показатели на жилищната среда. Това е принципно сложна задача, защото трябва да се съчетаят традиционни строителни материали с изискванията на днешните стремежи за топло- и шумоизолация. За всяка отделна къща според състоянието трябва да се намери индивидуален подход. От друга страна практически не се прави нещо непознато, а просто някогашните кал и плетеници се заменят със съвременни изолационни материали, но принципът е същия.
Реставриране на къщи - технология
Първоначално е необходимо да се направи оглед и анализ на състоянието на сградата, кои елементи са издържали изпитанието на времето и могат и в бъдеще да бъдат ползвани, без това да възпрепятства нормалното обитание на сградата. Практиката показва, че най-пострадали от времето са северните фасади, който много често, на възраст от 200 - 250 години подлежат на цялостна подмяна. Опитът сочи, че дъбовите елементи, които не са били изложени на пряк контакт с вода и влага са обикновено в перфектно състояние и дори материалът е значително по-здрав от началото. Колегите обикновено обичат да се шегуват че дъбовите греди след 200 години стават по здрави от стомана. Елементите, които подлежат на подменяне, са повредени от времето и ние ги изработваме от идентични материали и благодарение на съвременните технологии им предаваме автентичен вид . Всички конструктивни елементи на сградата, преди окончателното завършване на реставрацията, се обработват с антисептични препарати, които са екологични. В повечето случаи, след приключването на реконструкцията, успяваме да запазим духа на сградата, както и следите на поколенията запазени в зидариите на старите български къщи..
Колегите обикновено обичат да се шегуват че дъбовите греди след 200 години стават по здрави от стомана. Елементите, които подлежат на реставриране, са повредени от времето и ние ги изработваме от идентични материали. Благодарение на съвременните технологии лесно успяваме да им предадем автентичен вид . Всички конструктивни елементи на сградата, преди окончателното завършване на реставрацията, се обработват с антисептични препарати, които са екологични. В повечето случаи, след приключването на реконструкцията, успяваме да запазим духа на сградата, както и следите на поколенията запазени в зидариите на старите български къщи..
Реставриране на къщи – бъдеще
Запазването на архитектурните автентични стилове е тенденция и в днешна Европа. Редица програми от сектора на регионалното развитие подпомагат тази дейност. Ние считаме, че работата по реставрирането на къщи е перспективна, съзидателна и полезна част на съвременното строителство.